První polovina roku byla pro bitcoin bouřlivá, ale odborníci stále tvrdí, že nakonec dosáhne 100 000 dolarů – je to prý pouze otázka času kdy. Navzdory volatilitě a nedávnému propadu ceny mnoho odborníků stále tvrdí, že Bitcoin je na cestě k překonání hranice 100 000 dolarů, i když s různými názory na to, kdy přesně se tak stane. Nedávná studie Deutsche Bank zjistila, že přibližně čtvrtina investorů do bitcoinu věří, že cena bitcoinu do pěti let přesáhne 110 000 dolarů. Tato volatilita není ničím novým a podle odborníků je hlavním důvodem, proč by noví investoři do kryptoměn měli být při alokaci části svého portfolia do kryptoměn velmi opatrní. Bitcoin v průběhu let vykazuje stejně stabilní růst hodnoty jako kterákoli jiná kryptoměna na trhu.
Cena bitcoinu tento týden klesla pod 20 000 dolarů poté, co Federální rezervní systém v pátek na ekonomickém sympoziu v Jackson Hole ve Wyomingu signalizoval další zvyšování úrokových sazeb. Bitcoin se za poslední týden propadl o více než 8 %. Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell během pátečního projevu uvedl, že americká centrální banka použije své nástroje "rázně" v boji proti inflaci, která zůstává blízko čtyřletého maxima. Edward Moya, hlavní analytik trhu ve společnosti Oanda, říká, že bitcoin v poslední době vykazuje určité známky stabilizace, ale trh možná ještě není mimo nebezpečnou zónu.
Bitcoin opět klesl pod 20 000 dolarů, což je klíčový cenový bod, a "většina kryptografického prostoru je stále skeptická k odrazu bitcoinu, který začal v polovině června," říká. Červnový propad na kryptotrhu byl podnícen momentálním odklonem od rizika z Wall Street, protože mnoho investorů se cítí pesimisticky ohledně ekonomiky v souvislosti s prudce rostoucí inflací, rozkolísaným akciovým trhem a rostoucími úrokovými sazbami. Kryptotrh v posledních měsících stále více sleduje vývoj akciového trhu, což jej činí ještě více provázaným s globálními ekonomickými faktory. Investoři jsou stále nervózní ohledně dlouhodobé životaschopnosti kryptografického průmyslu poté, co několik významných hráčů na trhu s kryptoměnami v posledních týdnech zastavilo výběry, zrušilo pracovní místa a snažilo se zastavit ztráty, říká Martin Hiesboeck, vedoucí výzkumu blockchainu a kryptoměn ve společnosti Uphold. Ceny kryptoměn jsou však podle něj mnohem zranitelnější vůči faktorům, které přispívají k obtížné ekonomické situaci, než je stahování kryptosystému. "Trh zůstává zranitelný a na hraně, nikoliv nutně hrozbami ze strany dalších krypto projektů, které zkrachují, ale z obtížné ekonomické situace, které právě čelíme," říká Hiesboeck. "Jinými slovy, cena bitcoinu závisí více na dodávkách plynu do Německa než na jakýchkoli zprávách či metrikách souvisejících s kryptoměnami."
Válka, inflace a měnící se měnová politika ve Spojených státech, které nemají konce, budou podle odborníků v příštích týdnech a měsících pravděpodobně i nadále hnacím motorem větší volatility. Bitcoin se v posledních šesti měsících jen na několik krátkých úseků dostal nad 45 000 dolarů a od 25. prosince 2021 se nedostal nad 50 000 dolarů. Na pozadí vzestupů a pádů je současná cena bitcoinu na hony vzdálená poslednímu historickému maximu, kterého dosáhla v listopadu, kdy se dostala nad 68 000 dolarů. I přes nedávný pokles ceny je však bitcoin stále více než dvakrát cennější než před několika lety. Pro bitcoin nejsou podobné vzestupy a poklesy ničím novým.